רשלנות רפואית בזמן הלידה

יותר משני מיליון ש"ח תובעים שני הורים, תושבי הנגב, מ'קופ"ח כללית ובי"ח סורוקה, לאחר שלטענתם רשלנות רפואית של רופאי ביה"ח בזמן הלידה, לפני 10 שנים, הביאה לכך שיש לו נזקים נוריולוגים ומוטריים לכל חייו.

בכתב התביעה, שהגישו ההורים במחוז בפ"ת, נאמר כי במהלך לידתו נדבק התינוק מאמא שלו בחיידק סטרפטוקוקוס. לגרסתם בשל החמרה במצב נמדדה בדמו רמת ריווי חמצן נמוכה. בהמשך התחיל הילד לפתח תסמינים קשים של אלח דם, שאותם אבחן אביו בהגיעו לבקרו בביה"ח ומצא אותו ללא השגחה.

הילד סבל מקשיים בנשימה, הפסקות נשימה, כחלון וחמצת חמורה. התובעים גורסים שבשום רגע מהופעתם של תסמינים, אלו וגם לאחר 5 שעות מן הלידה כשהתינוק לקה בקריסת מערכות כוללת, לא העלו חשד הרופאים שמדובר ב"אלח דם".

התובעים גורסים שעל אף שבשעות הבאות המשיך מצבו של הילד להחמיר, הוא לא הועבר אל השגחה ביחידה לטיפול נמרץ וגם לא נלקחו ממנו בדיקות שנדרשות לשלילה של זיהומים.

בשל איחור של כמה שעות באיבחון, שגרר עיכוב רציני במתן טיפול אנטיביוטי נגד חיידק שבו נדבק הילד, נגרם לו נזק בלתי הפיך למח, והוא סובל מ-פיגור שכלי, סכיזופרניה וכן הפרעות התנהגותיות חמורות.

בחוו"ד מומחה, שצורפה לתביעה, קבע ד"ר דוד קהלת, מומחה ברפואת ילדים ו-נאונטולוגיה, שאילו הרופאים פועלים באופן סביר, הרי שהיה עליהם להתחיל מיד בטיפול האנטיביוטי כבר בשלב הופעת התסמינים. דבר שהיה מונע בסבירות גבוהה את הנזקים הנוירולוגים החמורים מהם סובל התובע עד היום, או לכל הפחות מפחית מאוד את חומרתם".

מבי"ח סורוקה וקופ"ח כללית, נאמר: "לפי הערכה שלנו מדובר במקרה שאין בצדו רשלנות רפואית. נבחן את תביעתם ונמסור גרסתנו בבי"מ.

צוות האתר מציין כי תביעות רשלנות רפואית בלידה הן מהנפוצות ביותר מכלל תביעות רשלנות רפואית בישראל ובחו"ל.