רשלנות רפואית

רשלנות רפואית נמצאת בכל מקום כל הזמן רק לא תמיד מודעים לה. להלן ציטוט מדהים מתוך פסק דין שנתקבל לא מזמן בו נדונה השאלה אם הייתה רשלנות רפואית בזמן ההריון ומה הקשר בין ההתנהלות הרפואית לבין נזקיו של התינוק שככללו שיתוק מוחין וליקויים נוספים.

נראה בבירור הקושי הראייתי העולה מהיעדרו של רישום אחד מחודש יוני 1990 בגליון הדסה. ייתכן, כי אם היו מוצגים לפנינו שני רישומים, אזי הקושי העולה בתיק זה היה מתפוגג. ואולם, היעדר הרישום, יחד עם שינוי התאריך בגליון הדסה; ההבדל שבין הרישומים; רישום המילה "אזהרות!" וגליון סיכום המחלה בביקור חולים, מגבירים כאמור את הערפל העובדתי. במצב דברים זה קשה הדרך ליתן מענה לסוגיות העולות מתוך התיק: תלונתה של מרים בפני פרופ' בז'ז'ינסקי, ותגובתו של האחרון לתלונה. המסמכים על היש והאין שבהם, מטילים מכשול משמעותי על המערערים להוכיח את תביעתם. כאמור, הקושי אינו עולה רק מהחסר שברישום, אלא אף הרישום הקיים מגלה קושי ראייתי משמעותי. במצב דברים זה, יש לשאול האם הרישום החסר בתיק דנא הינו משמעותי דיו, עד שנטל ההוכחה, הרובץ ברגיל על כתפי התובעים, ראוי לו שיעבור לכתפי הנתבעים.

המונח "במשך שלושה ימים האחרונים" מופיע בגליון השחרור ממחלקת היולדות של ביקור חולים. אמנם נכון הוא, כפי שציינה חברתי השופטת מ' נאור בחוות דעתה, כי גליון סיכום המחלה במחלקת הילודים בביקור חולים, מתייחס לתקופה בת יומיים ולא שלושה. יצוין, כי המסמך הראשון נערך ביום 21.6.1990, ואילו האחרון בתאריך 9.7.1990. חשוב להדגיש – המסמך הראשון מתאר את מצבה של מרים, בעוד האחרון, ממחלקת הילודים, מתייחס למצבו של בנה מאיר. כמובן, מרים לא טופלה במחלקת הילודים. אף חשובה יותר קביעת בית המשפט המחוזי בפסק דינו כי אחת מהעובדות המוסכמות בין הצדדים היא כי מרים התלוננה על היעדר תחושה בתנועת עובר במשך 3 ימים. בכל מקרה, המסמך הראשון תומך בגרסת המערערים ומבליט את החסר בתיעוד הרפואי של המשיבים, כפי שתואר לעיל, ביחס למסמכי בית החולים הדסה.

מעבר לאמור בפסק דין זה, נשאלנו לאחרונה גם שאלה מעניינת בנושא רשלנות רפואית:

אני נוטלת אלטרוקסין מזה 11 שנים. לפני מספר חודשים פנתה אליי רופאת המשפחה ומסרה שבדיקת הTSH אינה תקינה ועליי להחליף כדורים לאחר לקיחת הכדורים התחלתי להרגיש הזעת יתר חום גןף מוגבר השמנת יתר ונפיחות בכל חלקי גופי החל מהצוואר ומטה שלא לדבר על תופעות הלוואי החמורות שאני חשה במהלך הלילה בפתאומיות דופק מואץ הרגשת עילפון בקיצור עלה לי בבריאות למה אנו צריכים להיות שפניי נסיונות? ובנוסף B-12 אצלי נמוך ובבדיקה שיגרתית במרל"מ שהלכתי לקבלת את הזריקה בערב בדק אותי הרופא הניח את ידיו על אזור צווארי ואמר שהבלוטה מוגדלת וישנה גבשושיות בצד שמאל ועליי לעשות אולטרסאונד+ביופסיה איני יודעת אני פשוט מדוכאת מכל המצב ולכן שוקלת להגיש תביעת רשלנות רפואית.

האם אני יכולה לקבל פיצוי על רשלנות רפואית במקרה זה ?