רשלנות רפואית

 

על פי הדיווחים, קרוב ל-2000 איש בשנה מתים עקב טעויות של רופאים ורבים יותר נפגעים עקב רשלנות רפואית.

בתביעת רשלנות רפואית, על התובע להוכיח כי הרופא או המוסד הרפואי, הפרו את חובת הזהירות שלהם כלפיו והתרשלו במעשה או במחדל.

יש צורך להוכיח שהרופא או המוסד הרפואי לא נהגו באופן סביר המצופה מהם על מנת לשמור על זכויות החולה.

לשם הוכחת סוגיית רשלנות רפואית, יש להגיש תביעה שכוללת חוות דעת של רופא מומחה הקובעת באופן ברור כי הייתה רשלנות אשר בגינה נגרם לעותר נזק גופני.

כידוע, ישנה תופעה המכונה "שתיקת הרופאים" וקשה למצוא רופאים טובים רבים אשר יהיו מוכנים לתת חוות דעת כנגד חבריהם למקצוע.

לפני שמשלמים עלויות גבוהות אלו, הרופא המומחה בד"כ בודק את החומר המצוי בתיק הרפואי וקובע אם יש בכלל טעם בחוו"ד או שלדעתו אין עילה ("קייס") לתביעה משפטית בגין רשלנות רפואית. עבור בדיקה ראשונית זו של הרופא, תשלם בד"כ בין 500-1500 ש"ח בתוספת מע"מ.

במידה ויוחלט כי יש "קייס" המומחה בד"כ מוריד מעלות חווה"ד, את מה ששולם לו על הבדיקה הראשונה.

כאמור, בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית, לא די להוכיח כי הייתה רשלנות, אלא יש לברר איזה נזק נגרם באופן ישיר כתוצאה מהמעשה או המחדל הרשלני (אם הייתה רשלנות, אך לא נגרם נזק ממשי או נזק לטווח ארוך, בד"כ לא משתלם להגיש תביעת רשלנות רפואית ויש להסתפק בפנייה לנציב קבילות הציבור במשרד הבריאות).

שיעור הנזק נקבע על פי אחוזי נכות אותם מעריך מומחה רפואי מטעמך בחוות הדעת שלו.

כמובן שהצד הנתבע מביא חוות דעת של מומחה מטעמו אשר מעריך את הנזק ובית המשפט יכול לאמץ את אחת מחוות הדעת או למנות מומחה מטעמו, או לקבל את חוות הדעת מטעמך באופן חלקי.

שיעור הפיצויים נקבע, על פי ראשי הנזק השונים, כגון:

הפסד השתכרות לעבר
הפסד כושר השתכרות בעתיד
עזרה וסיעוד צד שלישי בעבר ובעתיד
הפסדי פנסיה ותנאים סוציאלים
ניידות
דיור
הוצאות רפואיות

בנוסף מבקשים בתביעה מביה"מ להעריך את מה שמכונה "נזק לא ממוני"- כלומר כאב וסבל שנגרמו לנפגע כתוצאה מאותה רשלנות (לדברי עורכי דין רשלנות רפואית ).

תביעת רשלנות רפואית מתיישנת 7 שנים לאחר המועד שמתגבשת עילת תביעה, כלומר המועד בו התגלה לנפגע כי יש קשר בין הנזק ממנו הוא סובל והאירוע הרשלני.

מה שקובע לעניין ההתיישנות הוא מועד גילוי הנזק, אולם אם הנזק ניתן היה לגילוי לפני שהתגלה בפועל והתובע התעלם מקיומו של הנזק הרי שמירוץ ההתיישנות לא יעלה על 10 שנים ממועד גילוי הנזק.

אצל קטינים, מרוץ ההתיישנות להגשת תביעת רשלנות רפואית מתחיל משעה שהקטין הפך לבגיר, כלומר מתחיל בגיל 18 ומסתיים בגיל 25. עורכי דין רשלנות רפואית, יתוגמלו בתביעות אלו בד"כ באחוז מסוים מהפיצוי המתקבל בפשרה או בפס"ד.

מעבר לכך, ישנן הוצאות מיידיות שיש לשלמן לפני הגשת תביעה, כדלקמן:

איסוף וצילום התיק הרפואי- 100-400 ש"ח.
בדיקת החומר הרפואי ע"י רופא מומחה- 500-1500 ש"ח בתוספת מע"מ
חוות דעת מומחה רפואי לבית המשפט- 1000-3000 דולר בתוספת מע"מ

להערכת סיכויי תביעתך, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ליהיא גולדמן המייצגת מאות נפגעי רשלנות רפואית, בטלפון: 03-6025061 או במייל: legalnet@bezeqint.net